Budowa drzwi

Budowa drzwi

Budowa drzwi

Drzwi muszą być odpowiednio wyprofilowane, zrobione wręcz na specjalne zamówienie d naszego domu czy też mieszkania. I tak wyróżnia się szereg rozlicznych ich rodzajów, w tym chociażby takie modele, które są klasyczne, a wiec jednoskrzydłowe. Mowa w tym przypadku o standardowych drzwiach uchylnych, jakie zbudowane są na przykład z charakterystycznych okuć, jak i ościeżnicy oraz skrzydła. Warto wiedzieć, że skrzydło drzwiowe opiera się przede wszystkim na odpowiednich konstrukcjach, w tym płycinowej oraz płytowej. I tak drzwi płytowe są zrobione z drewnopochodnych materiałów, mają także drewnianą ramę. Jeżeli natomiast mowa o przestrzeni, między ramą oraz płytą to jest ona po prostu wypełniona kartonowymi wiórami, mają one budowę plastra miodu.

Jeszcze co innego to paski płyty pilśniowej, są one także specyficznie budowane, bowiem robione w tak zwaną jodełkę. Wyróżnia się też konstrukcję płycinową. Jest zbudowana z dwóch charakterystycznych elementów takich jak rama i wypełnienie tejże ramy. Jest to płycina. Mowa o drewnie litym bądź też klejonym warstwowo. Często robi się je z drewna litego, sztucznych materiałów, szkła a także sklejki. Kolejny rodzaj to drzwi bezprzylgowe oraz przylgowe.

Można wspomnieć o specjalnych drzwiach mających pionowe wycięcia. Kolejnym elementem składowym przesądzającym o należytej budowie drzwi jest futryna czyli właściwa ościeżnica, jaka stanowi nic innego jak ramę. Jest ona umiejscawiana na otworze drzwi. Ponadto warto wspomnieć o ościeżnicach z regulowaną szerokością, które są bardzo wygodne. Następny rodzaj elementów składowych to okucia, jakie są zawieszane na zawiasach.

Przeważnie zawiasy są dwa. Musimy pamiętać także o klamkach, rozetkach czy tez uchwytach i pokrętłach.

Artykuł dzięki: